خانه / آموزش نصب پایتون و شروع به کدنویسی

آموزش نصب پایتون و شروع به کدنویسی

مقدمه :

سلام دوست من امیدوارم که حالت عالی باشه. خب توی این قسمت آموزشی قصد دارم نصب پایتون رو به صورت کامل و ساده بیان کنم. همچنین با یک مثال ساده تو رو با محیط برنامه نویسی اون آشنا میکنم، پس تا پایان آموزش با من همراه باش.

نصب پایتون :

دوست عزیزم برای نصب پایتون نیاز نیست که از سایت های مختلف اقدام کنی، بلکه میتونی از وب سایت رسمی پایتون، این برنامه رو دانلود کنی. که آدرس رو برات مینویسم: www.python.org

توجه داشته باش که جدید ترین نسخه های پایتون در این سایت بروزرسانی میشه و و این یعنی یک منبع قابل اعتماد هست.

استفاده از پایتون بدون نصب آن :

وب سایت رسمی پایتون دارای برخی قابلیت های جالب هست که یکی از این قابلیت ها استفاده از این برنامه بدون نصب اون هست. که ما میتونیم هرچقدر کد، که دوست داریم وارد و نتیجه رو مشاهده کنیم. به اصطلاح میگیم از پایتون به عنوان ماشین حساب استفاده کردیم.

دوست من تو باید این رو هم بدونی که پایتون روی 21 پلت فرم قابل استفاده هست که میتونی در وب سایت پایتون این هارو پیداکنی.

شروع به کدنویسی با پایتون :

پس از اینکه برنامه پایتون رو نصب کردیم چند گزینه در منوی پایتون ظاهر میشه که ما باید محیط اصلی این برنامه (IDLE) رو انتخاب و باز کنیم و با گزینه های دیگه کاری نداریم.

بعد از انتخاب برنامه یک محیط کدنویسی برای ما باز میشه، که از این لحظه به بعد با این محیط کار خواهیم کرد.

البته به غیر از محیط اصلی، پایتون دارای یک محیط دیگه هم هست که ماژول نام داره. و میتونیم از پنجره File و گزینه New File بازش کنیم. در ادامه در مورد محیط ماژول صحبت میکنیم.

محیط ماژول :

این محیط تفاوت هایی با محیط اصلی دارد که یکی از اونها وجود گزینه Run هست، همچنین این محیط قابلیت سیو کدهای نوشته شده در پوشه دلخواه رو داره که من بهت پیشنهاد میکنم یک پوشه با پسوند py. باز کنی.

نحوه کار با محیط ماژول اینگونه هست که کدهای مورد نظر رو در این محیط وارد میکنیم و سپس گزینه Run رو انتخاب کرده ونتیجه در محیط اصلی نمایش داده میشه.

یک مثال ساده :

برای آغاز کدنویسی با پایتون از یک مثال ساده شروع میکنیم که در اینجا دستور پرینت (print) مد نظر من هست.

البته توجه داشته باش که آموزش های ما برای نسخه 3 پایتون هست و تو هم باید از همین نسخه استفاده کنی، این دو نسخه پایتون کمی باهم متفاوت هستن. برای مثال همین دستور print در نسخه 2 یک دستور ساده هست ولی در نسخه 3 یک تابع معرفی شده.

برای نمایش یک متن در پایتون از دستور پرینت استفاده میشه که میتونی به صورت زیر در محیط اصلی کدنویسی کنی:


(“print(“welcome to python

حالا اگه کد رو اجرا کنی متن welcome to python به نمایش در میاد، به همین سادگی یک کد پرینت نوشته شد، دقت کن که در بقیه زبان های برنامه نویسی برای نوشتن دستور پرینت از3 یا 4 خط کد استفاده میشه ولی پایتون خیلی ساده و نزدیک به زبان انسان هست.

دوست من اگه این آموزش برات مفید بود لطفا مارو در شبکه های اجتماعی دنبال کن و اگه پیشنهاد یا انتقاد و یا سوالی داشتی همین جا برام بنویس.

درباره amir hemmati asl

amir hemmati asl

این آموزش جدید رو هم از دست نده

آموزش شبیه سازی مدار مرتبه اول RC با نرم افزار متلب + ویدیو آموزشی

مدار مرتبه اول یعنی چی؟!!! مدار مرتبه اول یعنی یه مدار معمولی شامل مقاومت ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *